Expedice Pyreneje 2003

Aktuializváno 21.7.!!

Hledáte-li fotografie z loňských Pyrenejí 2002, klikněte SEM

V termínu 31.7. - 20.8. se uskuteční další úžasná a velkolepá expedice do Pyrenejí. Pokud se jí hodláte zúčastnit, čtěte pozorně tuto stránku. Jsou zde soustředěny všechny informace, které by se vám mohly hodit. Neznalost neomlouvá:-)

Přehled, účastnící, termíny

Jak již bylo předesláno, hlavní štáb by měl vyrazit 31.7. ráno; v tento den jedeme rozhodně Já+BB. Zbytku první vlny (Honzin+Pavel) nic nevnucujeme, ovšem měli by vyjet tak, abychom se v cíli setkali (viz rubrika Cesta). Další dva šílenci (PAC+Alf) nás doženou někdy po cestě (opět viz Cesta). My silní tam možná vydržíme někdy do toho 20., ovšem BB+PAC odjíždějí někdy 15. či 16. srpna. Víte někdo ještě o někom, kdo by chtěl jet? V plánu je nejprve vylézt na Aneto, pak si prohlídnout oblast Posets, dojít až na Monte Perdido a navštívit kaňon Ordessa, ale pokud někdo vymyslí včas něco lepšího, tak tam jedeme.

Zásadní předojezdová schůzka se koná 30.7. v 15:00 na Andělu před Kefírem. Dohodneme detaily a nakoupíme jídlo!

Balíme bágl aneb co si vzít s sebou

Leckterým z účastníků asi netřeba popisovat, co si mají vzít, ovšem na druhou stranu leckterým ano, takže to radši udělám. Vybavení, které je popsáno jako povinné, je POVINNÉ. Prosím všechny případné lehkovážníky (oni vědí...), aby si to důkladně rozmysleli. Řeči typu "tak co, v nejhorším umřu" zde nepřijímáme, neboť takový přístup jen přidělá starosti ostatním. Nechci nikoho odrazovat tvrdými slovy, ale je to prostě potřeba. No dost plků a konkrétně:

Nutné osobní vybavení (tedy to, co musí mít každý)

Další věci, které zajistíme dohormady (reakce a přihlášky dodavatelů na můj mail):

A to by mělo v podstatě stačit. Kdo ještě něco chce, ať si to vezme, ale bojte se, jídla bude hodně a zátěž velká. Doporučujeme vyhýbat se zbytečnostem. Přesto ovšem přikládám ještě malý seznam doporučeného vybavení, keteré se může hodit, ale nemusí se nutně tahat:

Naopak nedoporučené je veškěré horolezecké vybavení - mačky, cepíny, lana etc... pokud to bude mít jen někdo, stejně mu to bude většinou prd platné; většina lidí ve výpravě s těmito věcmi vůbec neumí zacházet, a tak by jim byly spíše nebezpečné. Nepředpokládá se také, že někdo ponese kytaru, sekyrku či jiné kotlíkařiny:-)... Tak já už přestanu prudit, dobře.

Cesta a setkávání

Až se k tomu dokopu, tak tu budou mapy s místy, kde se přesně kdy potkáme. Zatím tedy jen slovně: Nejprve se první dvě (či více) skupiny (zatim tedy Já+BB a Honzin+Pavel, ale třeba si to BB rozmyslí:-) setkají u jednoho pěkného jezírka pod Tuc de Molliere nedaleko Vielhy. Cesta trvá asi 2-3 dny, takže očekáváme, že se setkáme během soboty a v neděli ráno vyrazíme. Setkávací okno je vždy noc, takže kdo tam bude napřed, může dělat jednodenní výlety a ani nemusí nechávat vzkaz. Při zpoždění větším, než 1 den, prosím pošlete zprávu!
Pak se budeme ještě scházet s PACem+ALFem pod Posets u dalších jezer, kde bude platit to samé. Jejich příjezd bude ještě upřesněn. Tito dva narozdíl od první skupiny ovšem nepojedou na Vielhu, ale do Luchonu a pak přes hřeben jednodenním trekem do Benasque, odkud se již dostanou za námi. Počítejte s tím, že nám povezete jídlo:-) Jelikož tu Alf na schůzku nebude, tak mu to předá PAC.

Bez oskenovaných map to zatím nemá cenu rozebírat hlouběji, až budou, přesně popíši, co a jak.

Co ale cenu asi má, je udat návod k dostopování do Pyrenejí:
Doporučená a vyzkoušená trasa je Praha-Plzeň-Norimberk-Heilbronn-Karlsruhe-Freiburg-Mulhouse-Besancon-Bourg-Lyon-Orange- Montpellier-Narbonne-Toulouse-St.Gaudens. Taky se dá jet docela dobře přes Švýcarsko. Dorbordruzi to můžou zkusit přes Rakousko a Benátky, prý je to krásná cesta! Nezajíždějte přes Španělsko, vloni tam odvážlivci tvrdli 22 hodin (a pak jeli autobusem).

K samotné cestě: jezdí se po dálnicích, jinde to nemá cenu. Na volnou dálnici nesmíte vstoupit (vysoká pokuta), proto stopujte u benzínových pump či na nájezdech. Ve Francii to jde také na tzv. Peage (peáž), tedy na místech, kde se platí mýtné za dálnici (vy neplaťte ovšem nic!). Je asi dobré mít ceduli k nejbližšímu velkému městu. Nikdy se nenechávejte hodit nikam do města, radši vystupte před ním, nebo se pak nedostanete ven. Spěte víceměné kdekoliv a co nejméně, ať se nezdržujete. Kamióny dobře berou a jedou daleko, ale jsou dost pomalé... záleží na vaší sebedůvěře, zda je bude odmítat (já to nedělám).

A to je vše přátelé, mailujte mi na JanVerfl7@seznam.cz.