Nízké Tatry 25.2. - 1.3. 2005

Stručný úvod

Pojedeme na 4 dny do Nízkých tater - jest toto nejvyšší pohoří Slovenska, jež lze přejít bez horolezeckých dovedností a zároveň posledních z větších pohoří v této zemi, kde jsem ještě nebyl. Páčto akce je určena pro nováčky v zimních horách, není pohoří drsnější ani vzdálenjší vhodné. Přepravním prosteřdkem budou nohy doplněné o sněžnice, spát se bude ve stanech, Nízké tatry nabízejí také několik útulen pro pohodlí a úkryt před vichrem, takéžto je zde Štefánikovka, o níž však nevím, jestli bdue v provozu (a jeden den budem procházet vrchem lyžařského střediska:) Zatím přihlášeni jsou: Já, Alfík (Martin Blažek), Petra a Kožuch

Termín, doprava

Pojede se nejspíše na pátek - pondělí, což znamená pravděpodobně cestu nočním vlakem ve čtvrtek před půlnocí, návrat v úterý časně ráno. Odvážlivci a ti, kdio mají čas a ne peníze mohou jet stopem, za den se to dá docela slušně ujet. Vlak do Liptovského Mikuláše (kam asi pojedeme) by mohl stát (když an ČD využijeme skupinovku) okolo 480 Kč jedna cesta, alespoň pokud jsem dobře pochopil veb ČD - ve světle této nové informace JÁ teda jedu stopem!! Lehátko stojí +120 Kč jedna cesta, záleží na drsnosti cestovatele (volíme cestu mimo víkend, vlak nebude narvaný).

Vybavení apod.

Několikadenní pobyt v zimě venku není úplně jako práce s busolou, pročež apeluju na všechny účastníky, kteří nemají pocit, že toho o tom ví víc než já, aby se řídili následujícím seznamem doporučeného vybavení:

Co se týče bydlení, tak já vlastním v extrémních podmínkách úspěšně testovaný model Pinguin Vega (jen nemám sněhový límec, pročež jestli má někdo LOPATKU, bude se hodit, jinak ji někde půjčíme). Tento stan jest pro 3 osoby, pokud nás bude více, asi nebude problém sehnat další - z tepelných důvodú se vyplatí mít stany plně obsazené:) Vaření atd.. nějak dáme dohromady, bude potřeba tahat docela dost plynu na topení sněhu (aby bylo co pít). Stejně tak jídlo a podobné drobnosti se dohodnou jinde a sem nepatří.

Poznámky k bezpečnosti

Pohyb v zimě v horách v sobě vždy skrývá určité nebezpečí. Organizátor akce je přesvědčen, že o něm nějakou představu má - stejně jako je přesvědčen, že si nedokáže představit zdaleko všechno. Osobní zkušenosti s lavinou sice nemá, ale to je v podsstatě spíše dobrá vizitka, že:) V celé oblasti je signál, takže při nějakém problému je možné volat záchranu. Přesto je potřeba apelvoat na potenciální účastníky, aby zvážili své možnosti - vítání jsou pouze takoví lidé, kteří jsou ochotni překousnout osobní nepohodlí pro zdraví a blaho ostatních, tzn. pokud to někoho něbude bavit, nebo bude onavenej nebo línej, neznamená to, že s ním nadšeně seběhnem dolů tou pohodlnou dolinou, co je přece támhle - ale že ho vezmem dolů prvním způsobem, ketrý bude bezpečný pro všechny! Pro všechny účasntníky bez zkušeností s pohybem v horách platí, že když řeknu, že se někam nejde, tak se tam nejde. Stejně tak únava neznamená, že teď a tady táboříme, když to není bezpečné - tolik strašení, aby si pak nikdo nestěžoval....

Na setkání se těší Božský Honza!